کامل ساختمان مناطق محروم تخریب ساختمان

کامل: ساختمان مناطق محروم تخریب ساختمان چهارمصدوم اعطای تسهیلات مناطق محروم مقاوم سازی

گت بلاگز فرهنگی هنری شکوفایی فرهنگ بدون شکوفایی حوزه نشر ناممکن است / وزیر ارشاد

حل مسئله نشر و کتابخوانی‌ در جامعه به عزم ملی نیاز دارد و نمایبشگاه کتاب سالم‌ترین فعالیت فرهنگی در کشور محسوب می‌شود،

شکوفایی فرهنگ بدون شکوفایی حوزه نشر ناممکن است / وزیر ارشاد

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیاتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم نهایی سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار داشت: در حوزه نشر به اتحادیه ها و نهادهای رسمی که دارای شخصیت حقوقی هستند امور مربوط به نشر را واگذار می کنیم، در سال 96 همه امور نمایشگاهی را بر مبنای برنامه ای که در ابتدای دولت به جامعه نشر قول داده بودیم واگذار می کنیم.
صالحی امیری افزود: وزارت فرهنگ، معاونت فرهنگی و مجموعه همکاران من در حوزه فرهنگ بقیه امور اجرایی را بر عهده می گیرند، اینکه این نمایشگاه با اعیاد شعبانیه همزمان شد را به فال نیک می گیریم و جهت ظهور حضرت حجّت دست به دعا و نیاش برمی داریم .

عبارات مهم : ایران

وزیر ارشاد ادامه داد: نمایشگاه کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران را بهار کتاب و کتابخوانی اقتصاد نشر می دانم، این رخداد، یک رخداد فرهنگی در سطح ملی و مجموعه ای از فعالیت های فرهنگی است و سالم ترین فعالیت فرهنگی در کشور محسوب می شود، از این جهت که همزمان با نمایشگاه، گفتگوهای فرهنگی نیز برگزار می شود. می توانیم نمایشگاه سی ام را نمایشگاه گفتگوی فرهنگی بنامیم ، کتاب مظهر گفتگوی فرهنگی در سطح ملی و در سطح بین الملل است.
وی بیان کرد: حضور 140 نمایندگی از کشورهای دیگر، حضور مهمان خاص ایتالیا و حضور مسئولان فرانسه بیانگر توجه انقلاب اسلامی به ابعاد فرهنگی است و حضور استانبول بیانگر روابط سالم با همسایگان است.
صالحی امیری اضافه کرد: اساسا یکی از فلسفه های تشکیل نمایشگاه پرسشگری هست، اگر نقد شکل نگیرد تفکر زیرزمینی می شود و متفکران به انزوا می روند، اگر در جامعه سالم نقد سالم شکل بگیرد، متفکرانی چون علامه طباطبایی و مطهری به وجود می آیند، متفکران تشنه پرسش اند و متحجران سیراب از پرسش . جامعه بی پرسش در فضای رسمی بی نیاز از کتابخوانی است و در چنین جامعه ای انبوهی از آسیب های اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در جامعه ای که کتاب خوانی به ارزش ملی تبدیل نشود باید منتظر جهل و نادانی باشیم، در چنین جامعه ای رذیلت جایگزین فضیلت، فساد جای سلامت و نا امنی جای امنیت، شایعه جای دروغ ، منافع فردی جای منافع ملی را می گیرد، بنابراین کتاب بخوانیم و دیگران را تشویق به کتابخوانی کنیم تا جامعه ای با زیست فرهنگی داشته باشیم.
صالحی امیری با بیان اینکه ما بر این باور هستیم که حل مسئله کتاب، نشر و کتابخوانی در جامعه به عزم ملی نیاز دارد، اظهار داشت: سی امین نمایشگاه کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران به آخر رسید ولی همچنان کتاب و اقتصاد نشر با ده ها مسئله مواجه هست. اقتصاد نشر و عنوان کتابخوانی نباید مغفول بماند، کتاب رکن پایدار فرهنگ ایرانی– اسلامی است و منبع همه حوزه های فرهنگی مثل تئاتر و موسیقی هست، زوال کتابخوانی زوال پیوند های اجتماعی است و کتاب می تواند بشریت را از کوپولیسم نجات دهد، تمام قوا باید همکاری کنند تا فرهنگ در این کشور شکوفا شود، شکوفایی فرهنگ بدون شکوفایی نشر ناممکن است.
وی افزود: نمایشگاه کتاب با زیرساخت های مناسب حق مسلم مردم و ناشران هست، بابت همه مشکلاتی که جهت اصحاب نشر و مردم به وجود آمد، عذرخواهی می کنم و امیدوارم در نمایشگاه سی ویکم شاهد این پرسشها نباشیم، باید تلاش کنیم وقت ها را تقویت و آسیب ها را برطرف کنیم، از همه مؤلفان، ناشران و اصحاب قلم به خاطر پرسشها و مسائلی که در این مدت خصوصاً در وقت بارندگی مواجه شدند عذرخواهی می کنم.
صالحی امیری ضمن تقدیر از اعضای معاونت فرهنگی، مؤسسه نمایشگاه ها، مدیران و کارکنان شهر آفتاب و مترو و مجموعه کسانی که در این چند روز زحمت کشیدند، تأکید کرد: از فردا سیاست واگذاری اختیارات اجرایی نمایشگاه را نه فقط در پایتخت کشور عزیزمان ایران بلکه در استان ها بر اساس اعلام آمادگی اتحادیه اقدام عملی خواهیم کرد، باید با تدوین پیش نویس و تفاهم نامه هم در پایتخت کشور عزیزمان ایران و هم در استان ها مسئولیت اجرایی را واگذار کنیم و حمایت خود را از صنعت نشر ادامه بدهیم. سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه واگذاری مسئولیت اجتماعی زیاد کردن میزان همکاری ها هست، همه اتحادیه ها باید تقویت شوند تا زمانی که بتوانند این مسئولیت را به انجام برسانند.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | فرهنگ | اسلامی | ایرانی | ایرانی | نمایشگاه | نمایشگاه | کتابخوانی | انقلاب اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog